Karpathos

Největším ostrovem řeckého Dodekanského souostroví je Rhodos, hned na druhém místě, co se týče rozlohy, je ostrov Karpathos. Je součástí řeckého kraje Jižní Egeis.

recko-ostrov-karpathos

Podle posledního sčítání lidu z roku 2011 má ostrov o něco málo více než 6000 obyvatel. Metropolí je stejnojmenné hlavní město Karpathos, nazývané dříve také Pigadia.

Ve městě žije polovina všech obyvatel ostrova, rozkládá se podél zátoky Vrondi v jihovýchodní částo ostrova.

Největší naměřená délka ostrova je asi 48 km ve směru sever – jih, maximální šířka dosahuje téměř 12 km, nejužší bod ani ne 3,5 km.

Holé, pouze částečně borovicemi zalesněné, pohoří protíná ostrov ze severu až do jeho středu. Zatímco na severu dosahuje nadmořské výšky 600 metrů, vrchol Kali Limni v centrální části  (1.215 m) je spolu s vrcholkem Attavyros na Rhodosu nejvyšší horou Dodekanského souostroví.

Jižně od něj je krajina spíše kopcovitá, a až na nejzazším jihu spíše plochá. Velká část kdysi svěžího lesního porostu padla bohužel za oběť několika ničivým lesním požárům.

Díky rozvoji cestovního ruchu získávají stále více a více na významu kromě hlavního města také obec Lefkos na západním pobřeží, Amopi a Arkasa jihu, a Kyra Panagia na východním pobřeží.

Jižní část ostrova je oblíbená především u surfařů, a to díky dobrým podmínkám a vysoké rychlosti větru. Vítr „meltemi“ fouká v létě i několik týdnů bez přestávky. V tzv. „Ďáblově zátoce“ se koná každý rok v srpnu rychlostní soutěž ve windsurfingu.

V současné dobe je velmi kontroverzní plánovaná výstavba velkého golfového hřiště mezi vesničkou Amopi a hlavním městem ostrova Karpathos. Jeho zastánci vidí příležitost pro celoroční rozvoj turismu na ostrově, odpůrci se zase obávají ztráty relativní originality ostrova.

Na ostrově se totiž stále mezi místními obyvateli dodržují z větší části původní zvyky a tradice, Karpathos je dokonce nazýván „Ostrovem tradic“. Při poznávání ostrova si dokonce místy budete připadat, že se tady zastavil čas.

V některé vesničce uvidíte místní ženy v tradičních krojích, jak pečou čerstvý chleba v peci. Někde zase uslyšíte někoho hrát na 3-strunnou lyru, která doprovází při zpěvu písní, tzv. „mantinád“.

Vzhledem k velkému počtu mírně se svažujících písečných a oblázkových pláží je oblíbeným přímořským letoviskem Amopi na jihovýchodním pobřeží ostrova. Je zde také teplejší a sušší klima než v jiných pobřežních oblastech. 2 km od něj daleko byla vybudována také malé osada Lakki.

Vesnička Afiárti se nachází zcela na jihu ostrova, skalnatá krajina je jen řídce zarostlá a osídlená s několika roztroušenými domky. Díky tomuto volnému prostoru zde byla zahájena výstavba letiště v 70. letech minulého století.

Zajímavá legenda vypráví o jeskyni Agios Minas severovýchodně od letiště. Tady měl údajně žít poustevník v jeskyni, kterou si sám vytesal do skály. O trochu novější datum má vrak turecké nákladní lodi, která leží v přední části zálivu u mysu Liki.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: