Naxos

Řecký ostrov Naxos patří k souostroví Kyklady a se svojí rozlohou 389,43 km² je zároveň jeho největším ostrovem.  Díky úrodné zemi zde najdete nejrozsáhlejší území, kde se pěstují olivy.

ostrov-naxos-mestoTento nádherný ostrov má ale také krásné písečné pláže, na kterých můžete strávit pohodovou a příjemnou dovolenou.

Má také dva nejvyšší kykladské vrcholy, hory Koronos a Zeus, které mají výšku přes 1.000 metrů.

Místní obyvatelé se živí především pěstováním vinné révy, olivovníků, brambor a chovem dobytka. Jsou velmi přátelští a známí svoji pohostinností.

Ostrov Naxos je známý i z řeckého bájesloví, údajně vyrůstal zde Zeus, nejvýznamnější ze všech bohů. Ten měl později syna jménem Dionýsos, který byl bohem vína. Za manželku měl Ariadnu, dceru krétského krále Mínóa.
Ariadnu prý zanechal právě na ostrově Naxos aténský princ Théseus, který jí sliboval, že si ji vezme za manželku. A právě Dionýsos nechal na Naxu pro ní postavit nádherný palác.

Na ostrově mohou milovníci historie spatřit mnoho nejrůznějších památek nejen z antického, ale i z byzantského nebo benátského období.

Před přístavem v hlavním městě Chora se rozkládá ostrůvek Palátia, na kterém stojí jediný pozůstatek nedokončeného chrámu boha Apollóna z konce 6. století př.n.l., Portara. Mramorový chrámový portál měří 5,95 m na výšku a 3,65 m na šířku.

Patří k symbolům ostrova Naxos, mramor na něj byl použit z nedalekých ostrovních lomů Flerio (asi 10 km daleko). Každý z těchto dvou podhledů má hmotnost asi 20 tun.

Z místního mramoru byly také zhotoveny monolitické kolosální sochy, zvané kúroi. Měly představovat mladé muže, jejich původ se datuje do 7. nebo 6. století př.n.l. a byly určeny pro instalaci do svatyně.

Pravděpodobně představují bohy Apollóna nebo Dionýse. Proč sochy nebyly nikdy dokončeny, není známo. Zřejmě proto, že byly příliš těžké, aby se někam jinam přestěhovaly.

Stejnojmenné hlavní město Naxos se rozkládá na severozápadním pobřeží ostrova a je nejen největší, ale také nejrušnější ostrovní obcí. Jeho stará část láká turisty nejen svými křivolakými uličkami, ale také příjemnými tavernami.

Pláže na pobřeží jsou většinou písečné, kromě opalování a koupání v moři nabízejí také nejrůznější vodní sporty. Vnitrozemí je hornaté a skalnaté, podobné alpské krajině.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: