Lesbos

Lesbos (nebo také Lesvos) je třetím největším ostrovem v Řecku a osmým největším ve Středozemním moři. Žije zde kolem 86 tisíc, z toho v hlavním městě Mytilini asi 37 tisíc obyvatel.

lesbos

Ostrov vulkanického původu se rozkládá na severu Egejského moře naproti tureckému pobřeží, na severu ho odděluje záliv Edremit od Malé Asie. Nejbližšími ostrovy jsou Chios (48 km) a Psara (65 km).

Podle řecké mytologie se patron ostrova jmenoval „Lezbos“, a byl to syn Lapitha, který si vzal Methymnu. Slovo „lesbický“, ve smyslu ženské homosexuality, je odvozeno od jména ostrova, protože z ostrova pocházela slavná antická básnířka Sapfó, která ve svých dílech opěvovala lásku žen.

Díky této narážce je ostrov častým turistickým cílem právě lesbiček. Místní orgány to ale viděly nerady, dříve byl dokonce odepřen vjezd osobním lodím s takovýmito pasažérkami do místních přístavů.

V dnešní době se středobod lesbického hnutí nachází ve městě Eresos na západě ostrova, kde se podle antické legendy narodila Sapfó.

Hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel je vysoce kvalitní olivový olej s chráněným zeměpisným označením v rámci EU. Další příjmy jsou díky různým místním sýrům (např. Feta, Kaseri a Ladotyri), výrobě destilátu Ouzo, rybolovu a získávání mořské soli v zálivu Kalloni.

Dalším zdrojem příjmů je samozřejmě cestovní ruch, který je závislý jak na mezinárodním letišti, tak na dobré dostupnosti trajektem. Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa patří Plomari, Petra, Molyvos a Eresos.

Asi 50% z celkové řecké produkce Ouza pokrývají právě místní lihovary. Z toho přibližně 15 až 20% se na ostrově prodá nebo rovnou vypije a zbytek se vyváží na světové trhy, do Atén a do Soluně.

Na ostrově je ale také mnoho zajímavostí. Na cestě mezi místy Antissa a Sigri můžete vidět zkamenělý les z období již před více než 23 milióny lety. V západní části Lesbosu je více než 30 původních lávových dómů a několik vulkanické kalder (Skoutari, Vatousa, Agra a Anemotia).

I když tato část ostrova působí jako pouštní krajina, patří k nejzajímavějším v oblasti Egejského moře. Mezi další zajímavosti patří vedle hlavního města Mytilini místa Mithymna/Molyvos s pevností, Petra s kostelem Panagia na skále a Agiassos se slavným kostelem a vrcholkem Olympos.

Východ ostrova je zalesněný a do značné míry nevulkanický. Pouze u Polixnitosu jsou jasné známky aktivního vulkanismu a nejteplejší prameny v Řecku, které dosahují teplot 70-85°C.

Nádherné místní pláže jsou skvělým místem k odpočinku a relaxaci, na některých vás dokonce mohou „navštívit“ i zvědaví pelikáni. z jiných plážích zase možná zahlédnete delfíny, jak dovádějí v moři.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: