Patras

Významné přístavní město Patras v Řecku je hlavním městem regionu Západní Řecko. Se svým počtem obyvatel více než 200 tisíc je to po Aténách a Soluni třetí největší řecké město.

Během války za osvobození roku 1821 bylo město rozbořené, a tak bylo opět vybudováno v jihovýchodní části pobřeží stejnojmenného zálivu Patras. Najdete ho v severní části Peloponéského poloostrova.

recko-mesto-patras

Patras je sídlem arcibiskupa a také univerzitní město. Je vyhlášené jako město karnevalů, například slavnost Patrino Karnavali v zimě trvá dva měsíce. Řadí se mezi největší řecké karnevaly, účastní se ho až 50.000 návštěvníků. Roku 2006 byla také obec vyhlášena jako Kulturní hlavní evropské město.

Protože je to také významné přístavní město, zpracovávají se zde hrozny, hrozinky a víno. Díky tomu zde vznikly v 19. století destilérky pro výrobu likérů a destilátů. Například  je známý likér Tentoura anebo červené dezertní likérové ​​víno Mavrodaphne.

Mezi místní nejnavštěvovanější památky a zajímavosti určitě patří Archeologické muzeum a také naleziště, kde byl objeven odeon a amfiteátr z římského období. Muzeum je jedním z největších muzeí archeologie v Řecku.

Oficiálně otevřeno bylo v roce 2009, na ploše 8000 m2 jsou vystaveny významné archeologické kousky. Celkem je zde více než dva tisíce exponátů z mykénského období do konce římského období, včetně mozaiky z řecké a římské antiky.

V Patrasu jsou místnímu patronovi Andreasovi zasvěceny hned dva kostely. První byl postaven v letech 1836 – 1843 na místě, kde byl prý Andreas umučen. Vedle kostela pramení údajně léčivá voda.

Druhý kostel svatého Andrease stojí v bezprostřední blízkosti prvního, založen byl v roce 1908 králem Jiřím I. a slavnostně vysvěcen roku 1974. Je to jedna z největších řeckých pravoslavných církevních staveb na kontinentu.

Kopule kostela je asi 50 metrů vysoká, a má na sobě pět metrů vysoký zlatý kříž. Dvanáct menších křížů obklopuje vedlejší kopule, to všechno symbolizuje Ježíše a jeho dvanáct apoštolů.

Zajímavý je také silniční most Rio-Andirrio přes stejnojmennou mořskou úžinu, která tvoří vstup do Korintského zálivu. Most spojuje přístavní město Andirrio na severním břehu s městem Rio na Peloponésu, osm kilometrů východně od Patrasu.

Jeho stavba způsobila rozruch, protože bylo dlouho považováno za nemožné postavit most v zóně zemětřesení, přes 2,5 km širokou a 65 metrů hlubokou úžinu, bez jakéhokoliv stabilního spojení se zemí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: