Jídlo a pití v Řecku

Řecká kuchyně je nejen pestrá, ale i zdravá. K hlavním surovinám řeckých pokrmů patří čerstvě ulovené ryby, ovčí a kozí maso, dále maso z kuřete, prasete nebo králíka.

recko-masove-kulicky-keftedes1

Důležitou součástí všech jídel je samozřejmě zelenina, kvalitní olivový olej, česnek a jiná koření, která dodají pokrmům zajímavou chuť. Ke snídani se v Řecku obvykle podává tradiční hustý jogurt, který si můžete osladit medem nebo místním ovocem.

Oblíbenými, na čas přípravy a množství ušpiněného období nenáročnými jídly, jsou tzv. „eintopfy“, tedy vše uvařeno v jednom hrnci. K surovinám samozřejmě patří různé druhy masa a zeleniny.

Určitě ochutnejte vařenou zeleninu, jako například papriky nebo rajčata, která jsou naplněná směsí z umletého masa, rýže a různých bylinek.

Mezi tradiční místní pokrmy v Řecku patří také kuličky „keftedes“ z mletého masa, nebo různé zeleninové placky, jako třeba z cukíny.

Z mletého masa se připravuje také „soutzoukakia“, párečky převážně z vepřového masa, ale v poslední době i z telecího, hovězího, jehněčího nebo drůbežího.

Kořeněné mleté ​​maso se formuje do tvaru párečku, obalí se v mouce a zpočátku se opeče na pánvi s olivovým olejem.

Pak se vaří v pikantní rajčatové omáčce s čerstvými, jemně nakrájenými rajčaty. Chuť pak ještě skvěle doplní řecká směs koření Bachari, kterou tvoří pepř, kmín, muškátový oříšek, skořice a hřebíček.

Pokud si v nějaké taverně objednáte pivo nebo ouzo, k zakousnutí k nim obvykle dostanete tzv. „mezedes“. Jsou to většinou zeleninové jednohubky (lilek, rajčata, olivy, papriky), které se podávají za studena a mohou se jíst i bez příboru.

K chlebu, zeleninovému salátu a vínu se zase často podává místní výborný kozí nebo ovčí sýr. Mezi ta nejznámější řecká vína patří Retsina, suché bílé stolní víno smíchané s pryskyřicí.

Na začátek nebo samotný závěr hostiny vám určitě místní nabídnou anýzovku Ouzo.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: